atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Söndagen den 11:e maj 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15308  
  Antal nyheter: 5838  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 43307 st  
  Igår: 57050 st  
  Denna månad:
595735 st
 
  Föreg. månad:
1671726 st
 
  Totalt: 108442316 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. kent
2. micke666
3. sunnne
4. RHG
5. FrankJScott
6. TheOne
7. Swarte
8. Herbert
9. allimac32
10. Alpinemadness
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Ny importör för Arctic Cat i norden!

I ett pressmeddelande meddelar Arctic Cat att det är ett nygammalt företag som nu ser till att bli importör för Arctic Cat i Norden, igen. Läs mer....

Det är med stor entusiasm vi delar nyheten att Erling Sande AS återigen är distributör för Arctic Cat – den här gången för Norden. Detta markerar en glädjefylld återförening med ett varumärke som har varit en hörnsten i vår verksamhet sedan 1984.
Efter några år under Textron är Arctic Cat nu tillbaka – och det känns verkligen som att varumärket har kommit hem.

Tillsammans med Arctic Cats nya ägare har vi en tydlig ambition: att lyfta Arctic Cat till en stark och framtidsinriktad position på marknaden – och ni, våra återförsäljare, står i centrum för denna resa.

Den nyligen utnämnde VD:n och koncernchefen för Arctic Cat, Brad Darling, är ivrig att accelerera varumärkets utveckling och har stor tilltro till både vår marknad och det partnerskap vi nu etablerar.
Han delar vårt mål att skapa tillväxt och stärka Arctic Cat som varumärke – med ett gediget stöd, utmärkta produkter och en tydlig strategi.

Gör det enkelt att prenumerera på Tidningen Snöskoter så får ni tidningen direkt ned i brevlådan till ett mycket förmånligt pris med alla nyheter och artiklar om allt kring snöskoter.

PRENUMERERA
PRENUMERERA HÄR!

KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!

« Föregående 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 168 Nästa »

Yamaha MY2021 för in 2-takt på allvar 2020-03-09 | 17.00
Detta är året då Yamaha på riktigt för in 2-takt på modellprogrammet igen. Detta sker både på det ordinarie enheter man tidigare haft men där man även kommer med ett flertal nya modeller i sin flotta.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nya numret ute nu nu nu! 2020-03-03 | 07.30
92 sidor snöskoter betyder inte bara Ski-Doos nyheter 2021 med den nya Turbomatade 850 motorn utan även allt annat nytt från den Kanadensiska tillverkaren. Plus att vi har 16 sidor stor redovisning av våra långtidstestmaskiner. Arctic Cats Riot X, Yamahas Sidewinder X-TX, Ski-Doos Freeride 154 och Polaris Khaos 155.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Zordix Racing och Nacon lanserar spelet Overpass 2020-02-27 | 11.00
Zordix Racing och Nacon kan stolt meddela att Overpass, den avancerade off-road simulatorn släpps idag till PC, Xbox One och Playstation 4. Nintendo Switch-versionen kommer att släppas den 12e mars. Samtliga amerikanska konsolversioner av spelet kommer att lanseras den 17e mars.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Färsk undersökning bland skoteråkare visar ökat säkerhetstänk 2020-02-12 | 16.00
Svedea gör oberoende undersökningar varje år hos sina medlemmar som har en snöskoter försäkrad hos dem. Denna undersökning ser vi på Tidningen Snöskoter som väldigt positiva och tillförlitliga då de endast vänder sig till skoterägare och att enkäten inte kan besvaras av någon annan. Dessutom besvaras enkäten av runt 6000 personer vilket är unikt och gör tillförlitligheten ännu bättre i utfallet. Läs mer nedan om utfallet och vilken analys som Fredrik på Svedea gör.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nytt nummer ute! 2020-02-04 | 13.00
Inte nog med att vi har tittat närmare på Ski-Doos nya Turbomatade 2-takts Summit så har vi också ställt tre högaktuella ledracers mot varandra där bara en blir segrare. Arctic Cat ZR 8000 RR ES 137, Lynx Rave RE 850 E-TEC eller Polaris 850 Indy XC137. Lätt gissat? Inte alls!

»
Läs mer...    » Tipsa...



MYCKET SNÖ ÄR DET OCH ETT STÄLLE STÅR UT I MÄNGDEN! 2020-02-04 | 10.00
Nu rapporterar Kiruna att man aldrig haft så mycket snö som i år i januari under de senaste 20 åren.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Öhlins dämpare på Polaris Sportsman 2020-01-28 | 10.30
Nu biffar Polaris upp sin flotta med en modell som får ett rejält lyft genom nya dämpare.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Ett tips hur du kan vädersäkra din fjällresa! 2020-01-21 | 14.00
Med tanke på kräftgången i vädret med en sagolik blandning mellan snö och regn finns det ett litet knep att ta till om man vill syna vädret från YR.no eller smhi.se.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nu delar Skoterfonden ut 250 000 kronor till landets skoterklubbar! 2020-01-14 | 15.30
Skoterfonden startades av Svedea 2012 för att stödja svenskt skoterliv. Sedan dess har fonden delat ut över 800 000 kr till mer än 30 olika projekt och nu växer satsningen. Från och med i år höjs det sammanlagda bidragsbeloppet från 100 000 kr till 250 000 kr per år!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Felaktiga utsläppsuppgifter rättas till! 2020-01-13 | 11.00
Den 1/4-2019 släppte Sameradion & SVT Sapmi en artikel som fick viralt genomslag där man påstod att snöskotern släppte ut mer avgaser än flyget i norra Sverige. En artikel som vilade på data från IVL där beräkningen av utsläppsvärdena angavs att de är högst osäkra och inte tillförlitliga. De som beräknat dem har använt en generell beräkningsmodell som används för motorfordon, som bl.a. körs hela året, och som därför skapar denna höga osäkerhetsfaktor. Här kommer fortsättningen.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 168 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se