atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Torsdagen den 19:e februari 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15318  
  Antal nyheter: 5850  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 35969 st  
  Igår: 71405 st  
  Denna månad:
1090702 st
 
  Föreg. månad:
1954477 st
 
  Totalt: 126445456 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Polaris 2027 är här!

Så var det dags för Polaris att lansera sina nyheter för 2027.

Så har Polaris släppt sina 2027b modeller där man kommer med 2 helt nya modeller.

Factory Edition är den ena modellen i RMK segmentet som finns med 9R motorn och är mer aggressiv än sin föregångare. Just denna är Polaris nya top of the line mountain modell. Den har tåligare skenor som skall vara 40% starkare än tidigare och kommer från hillclimbserien RMSHA. Boggin är uppgraderad, Factory Edition Rear Suspension, och har nya fjädrar på dämparna som är kalibrerade aggressivare. I framfjädringen sitter det nya WER Velocity Factory Edition dämpare som är styvare och skall klara av tuffare körning. I övrigt är grafiken anpassad till modellen

Den andra modellen som är ny heter RKM SPS. Denna är en lite enklare lössnömodell med IPS dämpare men har kortad tunnel. Motoralternativen här är 850 motorn med series 6 drivbandet på 146” modellerna samt 9R motorn på Series 8 drivbandet på 155” modellen.

På ledfronten kommer Indy VR1 Dynamix kommande säsong med 9R motorn eller som tidigare 650 motoralternativet. 9R motorn är en efterlängtad kombination som garanterat kommer få många smilband att dra på sig. Nästa i rang efter denna ledracer är Indy XCR som är en riktigt intressant ledracer med snygg grafik i blått och vitt.

På crossoversidan har man Switchback Assault som kommer i 2 versioner. Switchback Assault och Switchback Assault Escape. Den senare modellen är mer lössnöanpassad för att köras lite mer aggressivt utanför leden. Båda modellerna kommer med 7S displayen samt går att konfigurera med olika 146” drivband.

Voyageur modellen kommer i två olika motoralternativen 650 och Prostar S4 som är ny för i år. SP modellen kommer med 650 motorn och med 155” drivband. Vill man köra Nordic Pro (som även kommer säljas i USA i år) kan man få den med både 650 och Prostar S4 motoralternativen.

Titan kommer som tidigare med 155” drivband och man kan beställa den med antingen 850 motorn eller Prostar S4 i Nordic Pro versionen. SP modellen kommer man kunna köpa med 650 motorn. Titan kommer garanterat fortsätta vara en arbetshäst samtidigt som den är smidig att köra om man vill ta sig en tur utanför leden i lössnön.

Sedan kommer Polaris med en Indy 200 för de yngre och som kommer med elstart. Nytt och fräscht där man i USA får köra dessa på leden tillsammans med målsmans sällskap.
Detta var en del av de större nyheterna som kommer. Läs mer om detaljerna i Tidningen Snöskoters påsknummer, nr 3-26.

PRENUMERERA
PRENUMERERA HÄR!

KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!

 
« Föregående 1 ... 155 156 [157] 158 159 ... 168 Nästa »

POLARIS PÅ VÄG EN - FIN SVERIGE-RESA 2005-05-30 | 07.00
POLARIS VÄGREGISTRERADE FYRHJULINGAR HAR GASAT VIDARE GENOM SVERIGE. MÖTER STORT INTRESSE OCH FÅR GOD PR FÖR DESSA ALLT MER POPULÄRA FORDON. NU ÄR MAN I NORRA VÄSTERBOTTEN PÅ VÄG MOT KIRUNA!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Polaris ”What´s your way to RACE?” 2005-05-26 | 10.00
QUAD-Racet i Orsa ser ut att bli en riktigt intressant tävling. I dagsläget har cirka 30 förare anmälts sig till tävlingen. Det kommer även att köras ”Dragracing för bil och MC” parallellt med crossen på flygfältet intill. Så med andra ord blir det massor med racing att titta på i Orsa nu på Lördag Många och Tuffa fighter om de fina prisbordet från YAMAHA kan vi lova! Walles Johan #99 en av våra stora SKOTER-stjärnor har lagt upp sin träning på ett annorlunda sätt inför helgen. Vad sägs om 60mil på quad som uppvärmning! Är det någon som slår det?

»
Läs mer...    » Tipsa...



Quadcross nummer 3 körs i Orsa 28:e Maj!Kom dit och vinn en streetquad!! 2005-05-21 | 15.00
Lördagen den 28:e Maj drar det ihop sig igen för quadcross, den tredje tävlingen i år för crossåkarna. Vem vinner denna sammandrabbning? Ska Jesper Rosling ta hem segern för första gången i år, eller blir det någon av skotercrossarna, Abris, SkoterOlle, Robert ”Burken” Fransson eller kommer det en ny oväntad talang? Räkna med tuffa race i Orsa…

»
Läs mer...    » Tipsa...



Denada Meeting! Stockholms Quadåkare möter landsbygden. 2005-05-19 | 14.00
Mässa och provkörning av quad i centrala Farsta, maskiner och tillbehör från ett tio tal leverantörer visades hos Denada Offroad AB. SMC och Gas Gas var på plats och visade året modeller av Streetquads och tillbehör. Kjell från SMC visade även den nya Streetkarten 100cc 2-takt som är en gokart besiktad för väg med B-körkort och den nya CRS170. Butiken var fylld med nyher från exempelvis..SYM, Barossa, Gas Gas , Duells, ADLY, med flera. Senare under eftermiddagen samlades ett trettiotal quadförare för quadsafari som personalen på Denada hade fixat med. Det kördes quad och åts korv i massor 20kg grill korv skulle ätas upp.

»
Läs mer...    » Tipsa...



HISTORISK DAG FÖR SVENSK QUADRACING! 2005-05-16 | 22.00
Strålande sol, fulla startfält och mycket publik var med på denna historiska dag för Svensk quadracing som gjorde sitt första RM (riksmästerskap). En riktig SUPER Motard DAG för quad och solo(2-hjulingar) på Tickstabanan fem mil norr om huvudstaden. Racerförare i alla åldrar från 2-53 år, till och med några utländska förare hade tagit sig upp till Ticksta för att köra året första och största Supermotard Race. Två skoterförare på pallen igen.

»
Läs mer...    » Tipsa...



DAGS FÖR QUADRACE SUPERMOTARD I TICKSTA På Söndag 15:e Maj 2005-05-14 | 14.00
OBS!!!Här hittar ni program och startlistor för quad och solo!!!!OBS!!!! Nu är det snart dags för quadrace tävling i Ticksta i Norrtälje. Är ni intresserade av att köra gör er anmälan omgående.

»
Läs mer...    » Tipsa...



ÖHLINS ATV RACING KIT 2005-05-11 | 20.00
Detta kit torde vara något för varje seriösa ATV-racer. Racing kitet är utvecklad för att ge största möjlighet att justera och skräddarsy framfjädringen.

»
Läs mer...    » Tipsa...



YAMAHA LOCKAR MED VINCH 2005-05-11 | 10.00
KÖPER MAN EN GRIZZLY 660FWA ELLER EN KODIAK 450FWAN FÅR MAN EN VINCH PÅ KÖPET

»
Läs mer...    » Tipsa...



ROBERT FRANSSON VINNER QUAD I GULLSPÅNG 2005-05-09 | 17.00
SKOTERCROSSÅKAREN FRANSSON VANN GULLSPÅNGS FYRHJULSRÄJS I HELGEN. -JÄTTEKUL SPORT, SÄGER SKOTERFÖRAREN SOM FICK BLODAD TAND....

»
Läs mer...    » Tipsa...



BRP ON TOUR STARTAR IDAG 2005-05-09 | 14.45
BRP MED LYNX OCH SKI-DOO STARTAR I DAG UPP SIN ÅRLIGEN ÅTERKOMMANDE TOUR. STARTPLATS BLIR KIRUNA OCH LUNDSTRÖMS MASKINAFFÄR. IDAG KLOCKAN 1400 BÖRJAR VISNINGEN!

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 155 156 [157] 158 159 ... 168 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se