atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Torsdagen den 19:e februari 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15318  
  Antal nyheter: 5850  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 38667 st  
  Igår: 71405 st  
  Denna månad:
1093400 st
 
  Föreg. månad:
1954477 st
 
  Totalt: 126448154 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Polaris 2027 är här!

Så var det dags för Polaris att lansera sina nyheter för 2027.

Så har Polaris släppt sina 2027b modeller där man kommer med 2 helt nya modeller.

Factory Edition är den ena modellen i RMK segmentet som finns med 9R motorn och är mer aggressiv än sin föregångare. Just denna är Polaris nya top of the line mountain modell. Den har tåligare skenor som skall vara 40% starkare än tidigare och kommer från hillclimbserien RMSHA. Boggin är uppgraderad, Factory Edition Rear Suspension, och har nya fjädrar på dämparna som är kalibrerade aggressivare. I framfjädringen sitter det nya WER Velocity Factory Edition dämpare som är styvare och skall klara av tuffare körning. I övrigt är grafiken anpassad till modellen

Den andra modellen som är ny heter RKM SPS. Denna är en lite enklare lössnömodell med IPS dämpare men har kortad tunnel. Motoralternativen här är 850 motorn med series 6 drivbandet på 146” modellerna samt 9R motorn på Series 8 drivbandet på 155” modellen.

På ledfronten kommer Indy VR1 Dynamix kommande säsong med 9R motorn eller som tidigare 650 motoralternativet. 9R motorn är en efterlängtad kombination som garanterat kommer få många smilband att dra på sig. Nästa i rang efter denna ledracer är Indy XCR som är en riktigt intressant ledracer med snygg grafik i blått och vitt.

På crossoversidan har man Switchback Assault som kommer i 2 versioner. Switchback Assault och Switchback Assault Escape. Den senare modellen är mer lössnöanpassad för att köras lite mer aggressivt utanför leden. Båda modellerna kommer med 7S displayen samt går att konfigurera med olika 146” drivband.

Voyageur modellen kommer i två olika motoralternativen 650 och Prostar S4 som är ny för i år. SP modellen kommer med 650 motorn och med 155” drivband. Vill man köra Nordic Pro (som även kommer säljas i USA i år) kan man få den med både 650 och Prostar S4 motoralternativen.

Titan kommer som tidigare med 155” drivband och man kan beställa den med antingen 850 motorn eller Prostar S4 i Nordic Pro versionen. SP modellen kommer man kunna köpa med 650 motorn. Titan kommer garanterat fortsätta vara en arbetshäst samtidigt som den är smidig att köra om man vill ta sig en tur utanför leden i lössnön.

Sedan kommer Polaris med en Indy 200 för de yngre och som kommer med elstart. Nytt och fräscht där man i USA får köra dessa på leden tillsammans med målsmans sällskap.
Detta var en del av de större nyheterna som kommer. Läs mer om detaljerna i Tidningen Snöskoters påsknummer, nr 3-26.

PRENUMERERA
PRENUMERERA HÄR!

KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!

 
« Föregående 1 ... 152 153 [154] 155 156 ... 168 Nästa »

ATV-QUAD RACEWEEKEND INBJUDAN!! TVÅ DAGAR MED TRÄNING OCH RACE! 2005-08-14 | 22.30
Nu är ATV-QUAD Raceweekend över, elva av tretton inbjudna förare kunde komma. Det kördes supermotard, cross på Lördagen och avslutades med Backrace på Söndagen! Det här kommer vi göra om snart ingen, och då är alla välkomna!

»
Läs mer...    » Tipsa...



NU DRAR VI PÅ "SEMESTER" IGEN! DU HÄNGER VÄL MED PÅ UPPFÖLJNINGEN? 9 SEPTEMBER KÖR VI! 2005-08-09 | 07.00
Nu är det dags för nummer två av vår succé ATV-QUAD semester 2005. Första resan vi gjorde 2005-06-15 samlade vi 17 ATV-QUAD åkare från hela Sverige. Den här gången räknar vi med fler åkare och ännu bättre leder. Vi kommer begränsa antalet ekipage till 30 st så det är först till kvarn som gäller. Det finns maskiner att hyra om du ingen har, perfekt tillfälle att prova på innan köp!

»
Läs mer...    » Tipsa...



SUPERMOTARDKUL I GÄVLE! 8 AV 10 STARTANDE KÖRDE "STD" 2005-08-06 | 23.45
Idag 2005-08-06 kördes Gävleröken en årligen återkommande supermotard tävling för två och fyra hjul. Vädret som lovades innan var regn och åter regn, men regnet uteblev precis som många quadåkare och det gladde de som körde. Många snabba och tuffa heat kördes under dagen och ett hundratal i publiken.

»
Läs mer...    » Tipsa...



SKOTERLANDETS HÄFTIGASTE MASKIN PÅ FYRA HJUL(?) 2005-08-06 | 14.00
SKOTERLAND PÅ NOLIA, SOM STARTADE NU I HELGEN, HAR MYCKET SKOTER MEN OCKSÅ FYRHJULINGAR. FRÅGAN ÄR INTE OM EN SKRÄDDARSYDD POLARIS TAR HEM PRISET SOM SNYGGASTE MASKIN.

»
Läs mer...    » Tipsa...



SKOTERLAND(OCH ATV) PÅ NOLIA 2005-08-06 | 13.00
FÖR EN TID SEDAN AVISERADE SKOTERBRANSCHEN(SNÖFO) ATT DET INTE BLIR NÅGON FLER SKOTERMÄSSA. MEN I SAMBAND MED NOLIA-MÄSSAN I UMEÅ HAR MAN PLOCKAT FRAM ETT SKOTERLAND. NOLIA DRAR IGÅNG I MORGON FREDAG OCH KÖR I NIO DAGAR! SKOTER.SE HAR KOLLAT IN.

»
Läs mer...    » Tipsa...



QUAD SUPERMOTARD TÄVLING I GÄVLE NU PÅ LÖRDAG DEN 6:E AUGUSTI 2005-08-03 | 23.00
Nu är det hög tid att anmäla sig till supermotard i Gävle. En perfekt möjlighet att prova på eftersom det inte är något RM, varför det inte körs som RM kan man undra? Kanske för att alla "openmaskiner" ska köra uppvisning på GRÄS i Tibro? Så skynda er att anmäla nu det finns platser kvar! och chans att vinna pengar!

»
Läs mer...    » Tipsa...



POLARIS SLÄPPER MÅNGA NYHETER 2005-07-26 | 06.00
POLARIS HAR DUKTIGT GO I FÖRETAGET OCH SLÄPPER DUSSINTALET NYHETER FRÄMST INOM ATV/QUAD OCH MC.

»
Läs mer...    » Tipsa...



FEMKAMPEN ÄR ÖVER! HÄR ÄR RESULTATEN OCH BILDERNA! 2005-07-23 | 22.00
Regnet stod som spön i backen under natten till lördagen och himlen såg inte ut att spricka upp. Men 19 glada quadförare trotsade vädret som till slut blev ganska fin, med några svalkande skurar mellan varven. Det tävlades med 2-hjulingar, 3-hjulingar och FYRHJULINGAR!

»
Läs mer...    » Tipsa...



FEMKAMP FÖR QUAD OCH 2-HJULINGAR! HEDEMORA NU PÅ LÖRDAG 23:E JULI KL:10,00! 2005-07-20 | 20.00
Den årliga Femkampen i Hedemora firar jubileum, i 20 har det körts motorcykel och på senare år har även quad haft en egen klass. Bor du i området så palla dig dit och titta på en mycket underhållande tävling, ni kommer få mycket motor för pengarna!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Polaris och KTM sammarbetar 2005-07-19 | 11.15
I dag tillkännages att Polaris Industries och KTM går in i ett strategiskt samarbete globalt. Polaris köper en 24 % minoritetsandel i KTM med en del optioner på fortsatt samarbete och företagsköp i framtiden.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 152 153 [154] 155 156 ... 168 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se