atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Lördagen den 25:e april 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15322  
  Antal nyheter: 5854  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 86743 st  
  Igår: 153769 st  
  Denna månad:
3389237 st
 
  Föreg. månad:
2496417 st
 
  Totalt: 132903685 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nu är påsknumret ute, 3-26 och vi passar på att önska alla en trevlig påsk!

Ett nummer fyllt med vad som är nytt kommande säsong, Racing, Retro, Kälkar, Legends of Snow, första backflippen på en bredbandare är gjord och mycket, Mycket mer....

Här kommer påsknumret med de senaste nyheterna på marknaden då MY 2027 släppts på alla 5 märkena. 9 sidor läsning om det senaste som kommer nästa säsong.





Våren innebär för många att man tar fram pulkan för att åka ut i snödrivan och grilla och ta det lugnt i vårvärmen och förhoppningsvis soligt väder. Vi har tagit fram ett antal intressanta familjepulkor som vi går igenom i lite mer detalj och data. Kanske något som är intressant att investera i.

retrosidan har vi denna gång tittat lite närmre på hur snöskotrar såldes innan Blocket mm. Var annorlunda på den tiden men snöskotrar såldes som smör i solsken även på detta vis. Även intressant att se hur prisutvecklingen varit från denna tidsperiod.

Vi har även hittat ett lagningskit för kammarna på drivbandet. En detalj som ibland gör sönder men som det ser ut som om att det numera går att laga om skadan sitter rätt.


Gällande racing så har det hänt en hel del. Ett stort event gick av stapeln då Tomas Ericsson samlade ett stort gäng gamla racing legender på ett event i Hemavan, Race of Legends. Det blev väldigt lyckat och det pratades en hel del gamla racing minnen under dessa dagar. Läs mer om detta i tidningen.

Sedan har Wilma Jonsson varit över i USA och tävlat med framgång.
Med en fin andra placering så är känslan att det borde vara flera team som är intresserade inför nästa säsong att signa denna riktigt duktiga tjej. Det är inte sämre än att Wilma ligger i topp i VM efter 2 tävlingar. Det är tight i toppen så vi får se hur det avgörs i Norge då sista tävlingen går av stapeln.

SM i Hilldrag har också gått av stapeln i Sundsvalls slalombacke med många titlar som utdelats. Det fanns de som tog flera medaljer i de olika klasserna. Ett stort startfält och en massa racing.

Vi har nu fått ett gäng mil på våra långtestmaskiner från i år samt även redovisar hur våra 2 modeller från förra året fungerar.


Så det finns en hel del intressant att läsa i detta nummer.

Önskar alla en glad påsk!

Köp digitalt, i butik eller prenumerera!


PRENUMERERA

PRENUMERERAS HÄR!

PRENUMERERA HÄR!


DIGITALA TIDNINGEN!
DIGITALA Tidningen!


KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du till en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.


 
« Föregående 1 ... 128 129 [130] 131 132 ... 169 Nästa »

FINA SPONSORPRYLAR ATT VINNA PÅ 12:e SWEDEN OFFROAD TOUR 7-22 JULI 8/7 SOT KARLSHAMN FLYTTAD TILL RONNEBY PÅ GRUND AV REGN!!! 2007-07-06 | 07.00
I fjol deltog, med ett snitt på 50 fordon, totalt 365 bilar från 13 länder. -Vi räknar med att slå det eftersom vi officielt välkomnar ATV och QUAD i samarbete med tidningen ATV-QUAD, säger Peter Öjerskog, arrangör.

»
Läs mer...    » Tipsa...



NUMMER 3 UTE NU 2007-07-03 | 07.00
LÄS OM YAMAHAS NYA HETA YFM 250R SOM VI HAR KLÄMT PÅ I ENGLAND. ARCTIC CATS 2008 DÄR DET KOMMER EN HEL HÖG NYHETER. POLARIS SUPERINTRESSANTA RZR, SIDE BY SIDE. CAN-AMS DS 450. TESTER, TILLBEHÖR OCH RACING. MISSA INTE, UTE NU!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Kolla tryck 2007-07-01 | 06.45
Från Kamasa Tools kommer en uppsättning specialverktyg för motorarbeten och felsökning.

»
Läs mer...    » Tipsa...



En Kawasaki på gräsmattan 2007-06-30 | 10.00
Visst låter det intressant? Det här gäller det coolaste en fyrhjulingstokig kan skaffa sig. En radiostyrd ”leksak”. Det är en helt verklighetstrogen kopia av en Kawasaki KFX 700 med fyrhjulsdrift och en glödstiftsmotor.

»
Läs mer...    » Tipsa...



KÖR FYRHJULING I ED 2007-06-29 | 13.00
NU PÅ LÖRDAG SKA DET BLI SKOJ MED ATT ÅKA FYRHJULING. MOTOR4U SATSAR PÅ EN KUL SLINGA OCH ALLA SOM VILL STYRA ÄR VÄLKOMNA.

»
Läs mer...    » Tipsa...



LUDVIKA NYTT OFFROADOMRÅDE SÖNDAG 15/7 PÅ SOT 2007 2007-06-29 | 08.00
NU ÄR DET SNART DAGS!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Flärd för din ATV 2007-06-28 | 07.45
Vill du glänsa med din ATV, så kan du fixa nya snygga aluminiumfälgar från Jofrab (kolla in på www.jofrab.se).

»
Läs mer...    » Tipsa...



I NÄSTA NUMMER SOM KOMMER DEN 3 JULI 2007-06-27 | 08.00
ETT LADDAT NUMMER DÄR VI HAR VARIT OCH KLÄMT PÅ YAMAHAS NYSTE BOMB - YFM 250R. SEDAN HAR JU ARCTIC CAT VISAT SINA 2008 OCH VI VISAR NYHETERNA. CAN-AMS FÖRSTA 450 ÄR ÄVEN DEN UNDER LUPPEN - DS 450 OCH POLARIS HYPER INTRESSANTA RZR. EN MÄNGD TESTER OCH EN MASSA MASSA ANNAT. HÄNG MED!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Bling bling 2007-06-26 | 09.00
Fälgar för ett coolt utseende, en trappa upp hos De Nada Offroad i Stockholm kan du välja bland ett större utbud av häftiga fälgar.

»
Läs mer...    » Tipsa...



TRIST OLYCKSFACIT FÖR FYRHJULINGEN 2007-06-25 | 15.00
TRE FÖRARE HAR DEN SENASTE TIDEN OMKOMMIT I FRAMFART PÅ FYRHJULING.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 128 129 [130] 131 132 ... 169 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se