atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Söndagen den 26:e april 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15322  
  Antal nyheter: 5854  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 11050 st  
  Igår: 99875 st  
  Denna månad:
3413419 st
 
  Föreg. månad:
2496417 st
 
  Totalt: 132927867 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nu är påsknumret ute, 3-26 och vi passar på att önska alla en trevlig påsk!

Ett nummer fyllt med vad som är nytt kommande säsong, Racing, Retro, Kälkar, Legends of Snow, första backflippen på en bredbandare är gjord och mycket, Mycket mer....

Här kommer påsknumret med de senaste nyheterna på marknaden då MY 2027 släppts på alla 5 märkena. 9 sidor läsning om det senaste som kommer nästa säsong.





Våren innebär för många att man tar fram pulkan för att åka ut i snödrivan och grilla och ta det lugnt i vårvärmen och förhoppningsvis soligt väder. Vi har tagit fram ett antal intressanta familjepulkor som vi går igenom i lite mer detalj och data. Kanske något som är intressant att investera i.

retrosidan har vi denna gång tittat lite närmre på hur snöskotrar såldes innan Blocket mm. Var annorlunda på den tiden men snöskotrar såldes som smör i solsken även på detta vis. Även intressant att se hur prisutvecklingen varit från denna tidsperiod.

Vi har även hittat ett lagningskit för kammarna på drivbandet. En detalj som ibland gör sönder men som det ser ut som om att det numera går att laga om skadan sitter rätt.


Gällande racing så har det hänt en hel del. Ett stort event gick av stapeln då Tomas Ericsson samlade ett stort gäng gamla racing legender på ett event i Hemavan, Race of Legends. Det blev väldigt lyckat och det pratades en hel del gamla racing minnen under dessa dagar. Läs mer om detta i tidningen.

Sedan har Wilma Jonsson varit över i USA och tävlat med framgång.
Med en fin andra placering så är känslan att det borde vara flera team som är intresserade inför nästa säsong att signa denna riktigt duktiga tjej. Det är inte sämre än att Wilma ligger i topp i VM efter 2 tävlingar. Det är tight i toppen så vi får se hur det avgörs i Norge då sista tävlingen går av stapeln.

SM i Hilldrag har också gått av stapeln i Sundsvalls slalombacke med många titlar som utdelats. Det fanns de som tog flera medaljer i de olika klasserna. Ett stort startfält och en massa racing.

Vi har nu fått ett gäng mil på våra långtestmaskiner från i år samt även redovisar hur våra 2 modeller från förra året fungerar.


Så det finns en hel del intressant att läsa i detta nummer.

Önskar alla en glad påsk!

Köp digitalt, i butik eller prenumerera!


PRENUMERERA

PRENUMERERAS HÄR!

PRENUMERERA HÄR!


DIGITALA TIDNINGEN!
DIGITALA Tidningen!


KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du till en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.


 
« Föregående 1 ... 119 120 [121] 122 123 ... 169 Nästa »

2007 OMKOM 61 PÅ MC! 2008-01-16 | 13.00
Under år 2007 omkom 61 motorcyklister på de svenska vägarna. Den sista på nyårsafton, årets sista dag. År 2006 omkom 55 motorcyklister, en tråkig ökning med sex stycken. ATV är en mycket liten del i statistiken. Färsk statistik från MCRF.

»
Läs mer...    » Tipsa...



STYRDÄMPARE SOM GILLAS I USA 2008-01-11 | 11.00
EN PRODUKT SOM GILLAS BLAND TÄVLINGSSTALLEN OCH QUADS ÄR EN AMERIKANSK GREJ - EN STYRDÄMPARE.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nytt däckspaket 2008-01-08 | 08.00
Quadshopen säger sig tagit fram en prisvärd däckkombination för fyrhjulingar. Bra för is och snö.

»
Läs mer...    » Tipsa...



SUGEN PÅ ETT FYRHJULSÄVENTYR? 2008-01-02 | 10.00
MED START I VALENCIA(SPANAIEN) SÅ BÖRJAR ETT SPÄNNANDE FYRHJULSÄVENTYR, ÖPPEN FÖR ALLA SUGNA. MÅLET ÄR SENEGAL(DAKAR) I AFRIKA. DAGS ATT GE SIG IVÄG?

»
Läs mer...    » Tipsa...



FORTSATT FIN FÖRSÄLJNING AV ATV OCH QUAD 2007-12-31 | 08.00
DEN SENASTE STATISTIKEN VISAR FORTSATTA GODA SIFFROR FÖR ATV OCH QUADS.

»
Läs mer...    » Tipsa...



ÖHLIN BLIR BLÅGULT IGEN 2007-12-30 | 10.00
STÖTDÄMPARETILLVERKAREN ÖHLIN BLIR HELT(nästan) SVENSKT IGEN.

»
Läs mer...    » Tipsa...



MATTIAS EKSTRÖM TESTAR KTM:S QUAD! 2007-12-27 | 13.00
MATTIAS EKSTRÖM SOM NYLIGEN VANN RACE OF CHAMPION SEDAN HAN SPÖAT MICKAEL SCHUMACHER I FINALEN - STYR FYRHJULING.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Mutterhållare 2007-12-26 | 13.30
Ett magnetiskt armband hjälper dig att hålla reda på skruvar och muttrar när du skruvar. Hur många gånger har du inte tappat skruvar och muttrar ner i trånga utrymmen i motorn, skotern eller andra knepiga ställen.

»
Läs mer...    » Tipsa...



GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR!! 2007-12-22 | 10.00
FRÅN OSS ALLA PÅ REDAKTIONEN TILL ER ALLA DÄR UTE. GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR!!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Kawasaki slår sig in som vägreggad 2007-12-21 | 13.00
Kawasaki slår sig in som vägreggad För den som tidigare varit inne hos sin närmaste ÅF som säljer Kawasaki och velat köpa en vägregistrerad maskin, har man varit tvungen att gå till en annan leverantör.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 119 120 [121] 122 123 ... 169 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se