atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Torsdagen den 19:e februari 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15318  
  Antal nyheter: 5850  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 27207 st  
  Igår: 71405 st  
  Denna månad:
1081940 st
 
  Föreg. månad:
1954477 st
 
  Totalt: 126436694 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Polaris 2027 är här!

Så var det dags för Polaris att lansera sina nyheter för 2027.

Så har Polaris släppt sina 2027b modeller där man kommer med 2 helt nya modeller.

Factory Edition är den ena modellen i RMK segmentet som finns med 9R motorn och är mer aggressiv än sin föregångare. Just denna är Polaris nya top of the line mountain modell. Den har tåligare skenor som skall vara 40% starkare än tidigare och kommer från hillclimbserien RMSHA. Boggin är uppgraderad, Factory Edition Rear Suspension, och har nya fjädrar på dämparna som är kalibrerade aggressivare. I framfjädringen sitter det nya WER Velocity Factory Edition dämpare som är styvare och skall klara av tuffare körning. I övrigt är grafiken anpassad till modellen

Den andra modellen som är ny heter RKM SPS. Denna är en lite enklare lössnömodell med IPS dämpare men har kortad tunnel. Motoralternativen här är 850 motorn med series 6 drivbandet på 146” modellerna samt 9R motorn på Series 8 drivbandet på 155” modellen.

På ledfronten kommer Indy VR1 Dynamix kommande säsong med 9R motorn eller som tidigare 650 motoralternativet. 9R motorn är en efterlängtad kombination som garanterat kommer få många smilband att dra på sig. Nästa i rang efter denna ledracer är Indy XCR som är en riktigt intressant ledracer med snygg grafik i blått och vitt.

På crossoversidan har man Switchback Assault som kommer i 2 versioner. Switchback Assault och Switchback Assault Escape. Den senare modellen är mer lössnöanpassad för att köras lite mer aggressivt utanför leden. Båda modellerna kommer med 7S displayen samt går att konfigurera med olika 146” drivband.

Voyageur modellen kommer i två olika motoralternativen 650 och Prostar S4 som är ny för i år. SP modellen kommer med 650 motorn och med 155” drivband. Vill man köra Nordic Pro (som även kommer säljas i USA i år) kan man få den med både 650 och Prostar S4 motoralternativen.

Titan kommer som tidigare med 155” drivband och man kan beställa den med antingen 850 motorn eller Prostar S4 i Nordic Pro versionen. SP modellen kommer man kunna köpa med 650 motorn. Titan kommer garanterat fortsätta vara en arbetshäst samtidigt som den är smidig att köra om man vill ta sig en tur utanför leden i lössnön.

Sedan kommer Polaris med en Indy 200 för de yngre och som kommer med elstart. Nytt och fräscht där man i USA får köra dessa på leden tillsammans med målsmans sällskap.
Detta var en del av de större nyheterna som kommer. Läs mer om detaljerna i Tidningen Snöskoters påsknummer, nr 3-26.

PRENUMERERA
PRENUMERERA HÄR!

KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!

 
« Föregående 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 168 Nästa »

Sju skoterklubbar delar på 250 000 kronor från Svedea 2022-03-31 | 22.00
Skoterfonden instiftades 2012 för att stötta landets skoterklubbar och främja skoterlivet i stort. Nu har en jury precis utsett 2022 års pristagare. Sju klubbar får dela på 250 000 kronor i projektbidrag.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nummer 2-2022 UTE NU 2022-03-01 | 12.00
Boondocker är död - Länge leve Shredder! Lynx 2023 och Ski-Doo 2023 med storturbo och REV Gen 5. Mer är Lavinsäkerhet och Retro såklart - Mercury & Double Dream

»
Läs mer...    » Tipsa...



Lindblads Motor expanderar med varumärket Lynx och verkstad i egen regi 2022-02-24 | 07.00
Vilhelmina. Från den 15 februari utökar Lindblads Motor sitt befintliga BRP-sortiment med skotervarumärket Lynx och expanderar verksamheten med egen verkstad.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Lynx 2023 - Boondocker är död, länge leve Shredder! 2022-02-14 | 23.00
Mycket kraft - Det är mycket nyheter från Lynx detta år. Vi börjar med att Boondocker numera heter Shredder och med det kommer det mycket nytt under skalet, som bland annat ett nytt chassi som heter föga chockerande Radien 2. Turbo 850 E-TEC motor på 180 hästar kommer också!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nummer 1-2022 ute nu 2022-01-31 | 13.00
Senaste numret ute nu! 84 sidor snöskoter. Läs mer om innehållet.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Gott Nytt år! 2021-12-30 | 06.00
Nu lämnar vi snart 2021 bakom oss och omfamnar 2022. Det kommer bara bli bättre känns det som!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Kranman 960 är en kraftfull nyhet 2021-12-09 | 09.00
Kranman 960 är den senaste nyheten från Kranman Denna nyhet är starkare än någonsin med en fyrcylindrig 1,5 liters dieselmotor från Kubota med ett högt vridmoment. Detta i kombination med en kraftfullare drivlina och de stora hjulen ger maskinen extrema terrängegenskaper.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nu släpper Polaris sin nya Kinetic El UTV med plus meny på allt. 2021-12-02 | 11.00
Polaris släpper nu äntligen den teaser vi har fått följa sedan i våras. En helt ny elektrisk UTV som ser till att höja nivån ännu ett steg på EL UTV marknaden. Jämför man med deras föregångare så är det stor skillnad mellan dem och med en prestandaökning.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nummer 6 av tidningen Snöskoter ute nu! 2021-12-01 | 16.00
Senaste numret av tidningen Snöskoter. Laddat nummer med Racesleds från Polaris, Ski-Doo och Lynx 2022. Se över din utrustning. Plus att vi har tittat närmare på Reed ventiler och Boost Turbon. Läs mera ----->

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nytt nummer ute av ATV-Quad 2021-11-25 | 09.00
I detta nummer har vi en stor vinterutrustningssalong plus en hel hög med smarta och mindre smarta (men mer roliga) julklappsips. Vi har också testkört nyaste och intressanta Linhai 500 D som nu är tillbaka på den svenska marknaden.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 168 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se